انواع ریزش مو و درمان آن

 

 

 

 

طاسی هورمونی با الگوی مردانه
این نوع طاسی بیشتر زمینه ژنتیکی داره که در آن الگوی طاسی بصورت پسرفت بین ناحیه پیشانی و گیجگاهی ایجاد میشه (پسرفت موها شکل ایجاد میشه) و سپس خط رویش موی ناحیه پیشانی هم پسرفت میکنه و در مرحله انتهایی فقط موهای ناحیه پس سری باقی می ماند. این نوع وراثت بیشتر از خانواده ی مادری به ارث می رسد، پس موهای اجداد مادری خود را در نظر بگیرید و آینده موهای خود را همانگونه تصور کنید!

 

 

 

طاسی هورمونی با الگوی زنانه
این نوع طاسی بیشتر در زنان با استعداد ژنتیکی رخ میده. در این نوع طاسی ریزش از ناحیه فرق سر آغاز میشه و در ادامه به بخش جلویی مو کشیده میشه. کم خونی این ریزش رو تشدید میکنه.
معمولا الگوی ریزش موی زنان، نازک شدن تمام موهاست. برخلاف مردان، زنان به ندرت دچار طاسی می شوند و روند ریزش موی زنان بسیار آهسته تر از مردان صورت می گیرد. برخلاف باور عموم، موی بلند دلیل اصلی آسیب دیدن موی زنان نیست بلکه عوامل دیگری در این امر سهیم هستند.

 

ریزش مو ناشی از استرس
نوعی ریزش مو پراکنده است که معمولا بعد از مواجهه با عوامل استرس زا از قبیل زایمان ، جراحی ، تب بالا ، مصرف برخی داروها و ... ایجاد میشه. کاهش تراکم موها در این نوع ریزش بصورت یکنواخت و پراکنده است.

علاوه بر این سه عامل ریزش که معمولا بصورت عموم رایج هست. موارد دیگری هم باعث علل ریزش هست که بشرح ذیل میباشد.

رژیم غذایی نادرست

فکر می کنید رژیم غذایی نادرست می تواند دلیل ریزش مو باشد؟ بله، در مواردی که ریزش شدید مو ملاحظه می شود تقریباً دلیل اصلی رژیم غذایی است!
پروتئین و آهن از مواد معدنی ضروری برای سالم و شاداب ماندن مو به شمار می آیند. همچنین امگا۳، اسیدهای چرب، روی و ویتامین آ موجود در مواد غذایی، از ریزش مو جلوگیری می کنند.
رژیم های غذایی کم کالری اغلب فاقد مواد مغذی لازم هستند. در نتیجه رشد مو به تعویق افتاده، پیاز مو سست شده و مو حالت آسیب دیده و شکننده به خود می گیرد. علاوه بر رژیم غذایی نادرست، عادت های غذایی نادرست مانند به تعویق انداختن وعده های غذایی و یا شام نخوردن نیز می توانند به ریزش مو کمک کنند.

 

موهای تحت فشار و کشش

چهل گیس، بافتن و حتی دم اسبی کردن موها اگر به صورتی باشد که مو کشیده شود می تواند به فولیکول های مو آسیب رسانده و حتی باعث ریزش دائم مو گردد. و استفاده از کلاه گیس، بدلیل وزن اضافی که دارند می توانند به ریزش مو کمک کنند.
اگر موهای بلندی دارید، هرچند وقت یکبار مدل بستن موی خود را تغیر دهید تا به موهای خود اجازه رشد کردن داده باشید.

 

اثرات جانبی برخی داروها

برخی داروها باعث ریزش مو می شوند. داروهای ضد انعقاد خون، پایین آورنده کلسترول، ضد افسردگی، ضد بارداری، یائسگی، داروهای غیر استروییدی و التهابی (NSAID) و آنتی بیوتیک ها از این دست هستند.
این نوع ریزش مو معمولا پس از تمام شدن دوره داروهای تجویزی، متوقف می شود.

 چگونه درمان کنیم؟

کوانزیم کیوتن چیست؟

 

 کوآنزیم Q10 که "یوبی کوئینون" هم نامیده می شود، یک آنتی اکسیدان قوی است که در غشای داخلی میتوکندری تمام بافت ها یافت می شود و برای اولین بار توسط محققان در سال 1957 از میتوکندری گاو جدا شد.

نام آن از کلمه "Ubiquitous" به معنای "حاضر در همه جا" گرفته شده است.

در حقیقت کوآنزیم Q10 که نام شیمیایی آن "2 و 3- دی متوکسی 5- متیل بنزوکوئینون" می باشد، ترکیبی محلول در چربی است و ساختمان آن شبیه ویتامینK  می باشد.

عملکردهای کوآنزیم Q10 در بدن

* در تولید انرژی داخل سلولی نقش حیاتی دارد. وظیفه آن در انتقال الکترون ها در زنجیره  انتقال الکترون میتوکندری ها و کمک به سنتز آدنوزین تری فسفات در غشای آن ها می باشد.

* یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است که از پراکسیداسیون لیپیدهای غشایی جلوگیری کرده، به تثبیت غشای سلول کمک می کند و سبب حفظ استحکام و عملکرد سلول می شود.

* سبب تحریک سیستم ایمنی بدن می شود.

تولید و جذب

این کوآنزیم در تمام سلول های بدن به ویژه در قلب، کبد، کلیه و لوزالمعده از اسید آمینه تیروزین ساخته می شود و نقش مهمی را در تولید انرژی داخل سلولی آن ها دارد.

برای سنتز این ماده در بدن به چندین کوفاکتور از جمله ویتامین های B12, B6, B2، اسید فولیک ، نیاسین، پانتوتنیک اسید و ویتامین C نیاز است. توانایی تولید کوآنزیم Q10 در بدن با افزایش سن کاهش می یابد.

جذب کوآنزیم Q10 موجود در غذا (یا مکمل ها) از روده باریک و تحت تاثیر حضور غذا صورت می گیرد، یعنی با معده خالی، کمتر و به همراه غذای چرب، بیشتر جذب می شود.

 توجه!!

این آنزیم کیوتن از زمان تولد تا بیست سالگی در بدن تولید میشود و در بعضی افراد تا 24 سالگی در بدن ذخیره  میشود  اکثر ریزش مو.چروک شدن پوست صورت یا چروک زیر چشم و ...بدانید که این آنزیم در بدن تمام شده است و از محصولاتی استفاده کنیم که داری این آنزیم هستن

 

نکته؟

 یک شامپو بایستی داری این ویژگی ها باشد؟

سرشار از کیوتن باشد.

کیوتن شامپو بایستی 50 درصد به بالا باشد تا بتواند اثر بخشی لازم را داشته باشدو محصولاتی که از تکنولوژی نانو استفاده شده اند بهترین گزینه برای انتخاب خواهند بود.

این شامپو ها چگونه اثر می کنند.

این شامپوها با داشتن کوانزیم Q10 به سلولهای ریشه مو انرژی بخشیده و باعث خونرسانی بهتر به آن می شود. همچنین حاوی انواع ویتامین ها از جمله A, B,C و زینک می باشد که توسط لیپوزوم ها به سرعت جذب فولیکول مو شده و در نتیجه سلولهای آسیب دیده و بی جان تقویت گردیده و ریزش مو نیز کاهش می یابد. همچنین با حفظ مایع کورتکس مو باعث افزایش حجم و شفافیت مو ها می شود.

اثرات:

    پاک کننده و بازسازی کننده %100 پوست سر از هرگونه آلودگی و چربی
    انرژی دهنده و بازسازی کننده سلول های آسیب دیده مو
    حجم دهنده و براق کننده مو
    ایجاد استحکام و پیشگیری از ریزش مو

 

روش مصرف:

مقدار کافی از شامپو را بر روی موی خیس ریخته و به آرامی ماساژ دهید و پس از چند دقیقه آبکشی نمایید. در صورت نیاز این عمل را مجدداً تکرار نمایید . برای نتیجه بهتر می توانید از ماسک موی و اسپری های ریزش مو هایی که از همین تکنولوژی ساخته شده استفاده نمایید

 

برای بهرمندی از مشاوره های رایگان پوست و مو و درمان و مراقبت های جدی با ما در تماس باشید.

 

منبع :shabnoma

 

  مشاوره رایگان پوست و مو وزیبایی