افراد دیابتی بهمراه مصرف فیبر نیاز به مصرف کلسیم بیشتری دارند 

در تحقیقی که توسط دکتر ابهیمانیو گارگ( Dr.Abhimanyu Garg) و همکارانش در دانشگاه تگزاس مرکز پزشکی جنوب غرب دالاس بروی 13 دیابتی میانسال که میزان فیبر در آنها به دو برابر افزایش داده شده بود انجام گردید ، دیده شد که میزان دفع کلسیم در ادرار این بیماران کاهش یافته است و این علامتی بود که نشان می داد مقدار جذب کلسیم آنها با مصرف فیبر کاهش یافته است .


مصرف 25 گرم فیبر روزانه به افراد دیابتی نوع II توصیه می شود زیرا فیبر به پائین آوردن کلسترول ، بهتر شدن کنترل قندخون و تنظیم دفع به طور منظم کمک می کند .

 با بررسی های دکترگارگ ، محققین حدس می زنند که احتمالاً فیبرها با ایجاد پیوندهایی با برخی مواد معدنی خاص نظیر کلسیم و تولید کمپلکس غیر قابل جذب مانع از جذب برخی مواد معدنی می شوند .

بهمین علت دکتر گارگ پیشنهاد می کند از غذاهایی که بطور توام تامین کننده فیبر و کلسیم هستند نظیر اسفناج ، انجیر ، بروکلی ، پاپایا ( خربزه درختی )  انواع لوبیا و آرتیشو استفاده شود .

در صورتیکه برای جبران کلسیم در هنگام مصرف فیبر تصمیم به مصرف قرص کلسیم دارید حتماً با پزشک معالج خود برای میزان مصرف کلسیم مشورت نمائید زیرا ضافه مصرف کلسیم سبب تشکیل سنگ های کلیوی می گردد .

 

http://diabetestma.org

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

تبلیغات

  
کسب درآمد