مصرف مهار کننده های SGLT2 وکتواسیدوز دیابتی


درباره بیماری دیابت استفاده از مهارکننده SGLT2 را بررسی میکنیم  و ببینیم اصولا کتواسیدوز دیابتی یوگلایسمیک چه معنا و مفهومی دارد و کلا در این باره در ادامه مطلب توضیحات بیشتری می دهیم


آژانس دارویی اروپا(EMA) از متخصصان مراقبتهای بهداشتی خواسته است که به علایم کتواسیدوز دیابتی(DKA) در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که تحت درمان با مهارکننده های  SGLT2هستند، توجه کنند.

این داروها به نامهای تجاریForxiga (داپاگلیفلوزین)،Invokana(کاناگلیفلوزین)،Jardiance(امپاگلیفلوزین) برای کاهش قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 طراحی شدند. از اواسط سال 2015، نگرانی در مورد مهار کننده های SGLT2به عنوان عامل خطر DKAدر افراد مبتلا به دیابت نوع مطرح شد. DKAیک عارضه ی کوتاه مدت جدی است که معمولاً درافراد مبتلا به دیابت نوع 1 مشاهده می شود. این عارضه با افزایش بسیار زیاد  قندخون اتفاق می افتد.

در مطالعه ای که در مجله ی Diabetes Careمنتشر شد، مشخص گردید افزایش خطر DKAدر ارتباط با استفاده از مهار کننده های SGLT2به دلیل افزایش نامشخص مقدار قند خون از خفیف تا متوسط تایید شده  است. به عبارت دیگر، این موارد DKAبا افزایش خیلی زیاد قند خون همراه نمی باشد. این پدیده به عنوان” کتواسیدوز دیابتی یوگلایسمیک” شناخته می شود.

 نگرانی درمورد ایمنی مصرف مهار کننده های SGLT2توسط سازمان غذا و داروی آمریکا سبب صدور اطلاعیه ای  در این مورد  گردید. مدت کوتاهی پس از آن آژانس دارویی اروپا تحقیقات خود را در مورد شناسایی بیش از 100 مورد از کتواسیدوز دیابتی  یوگلاسیمیک درمیان افرادی که تحت درمان با مهار کننده های SGLT2بودند، اعلام کرد.

هم اکنون آژانس دارویی اروپا بیانیه ای را منتشر نموده است که در آن به پزشکان در مورد توجه به علایم این نوع DKAدر افراد مبتلا به دیابت نوع 2 حتی اگر قند خون آنها بالا نباشد، توصیه هایی شده است. EMAفهرستی ازعلائم و عوامل خطر مرتبط با DKAرا توضیح داده است

در این بیانیه آمده است: متخصصان بهداشتی باید به بیمارانی با عوامل خطر کتواسیدوز در مورد خطر بروز  DKAهشدار دهند، این علایم شامل: ذخیره ی کم سلولهای  تولید کننده ی انسولین، شرایطی که منجر به محدودیت خوردن غذا یا دهیدریشن(کم آبی) شدید شود یا کاهش  ناگهانی انسولین یا افزایش نیاز به انسولین به دلیل بیماری، جراحی یا سوء مصرف الکل می باشد. با این حال بیانیه همچنین به فواید مصرف داروهای مهار کننده ی SGLT2که به مراتب بیشتر از خطر نسبتاً کم آن برای DKAاست اشاره  کرده است. اگر نشانه هایی از  DKAرا مشاهده کردید، باید مصرف داروهای ممانعت کننده ی SGLT2  را قطع کنید و پس از برطرف شدن خطر، به مصرف داروهای خود با مشورت پزشک ادامه دهید.

 

منبع:diabetestma.org

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

تبلیغات

  
کسب درآمد