هیپرگلیسمی (قند خون بالا)


تعریف

هیپرگلیسمی ( زیادی قند خون) به حالتی گفته می شود که در آن قند خونتان خیلی بالا رفته  و به 240 میلی گرم در سی لیتر یا بیشتر از آن می رسد  و بالا نیز باقی می ماند. وقتی که هیپرگلیسمی اتفاق می افتد نشان می دهد که مرض قند شما از کنترل خارج شده است. معمولا هیپرگلیسمی به آرامی ایجاد می شود و در بیشتر مواقع مشکل فوریت داری نیست . اما اگر قند خون شما مدت زمان طولانی باقی بماند ممکن است چندین مشکل بسیار خطرناک ایجاد کند.

علائم و نشانه ها

*احساس تشنگی بیش از حد کنید.

* دفعات ادرار کردنتان افزایش یابد.

*احساس خواب آلودگی غیر معمول بکنید.

*مشکلی در وضوح بینائی شما ایجاد شود.

*احساس کنید زود از کوره در می روید.

* به بعضی عفونتها مبتلا شوید


علل و عوامل خطرساز

 هیپر گلیسمی می تواند در مواقع زیر اتفاق بیافتد:

* هنگامی که غذای بیش از حد مصرف نمائید.

* ورزش و فعالیت کافی انجام ندهید.

* به مقدار کافی انسولین یا داروهای خوراکی مصرف نکنید.

* به بیماری دیگری مبتلا شوید.

* تحت فشار روحی بیش از حد قرار بگیرید.

* یک یا چند  تا از این عوامل می تواند باعث بالا رفتن قند خون شما بشود.


درمان بیماری

بهترین راه درمان هیپر گلیسمی اجرای دستورات روزمره زیر است:

* رژیم غذائی مناسب

* فعالیت فیزیکی مداوم

* استفاده روزمره از داروهایتان

* اجرای صحیح برنامه اندازه گیری قند خون توسط خودتان.

اگر نتوانستید قند خون خود را به حد مطلوب ( 70 تا 120 میلی گرم در دسی لیتر) برسانید ، باید با پزشک یا مسئول آموزش مرض قند خود تماس بگیرید.

پیشگیری

برنامه رژیم غذائی را بطور دقیق اجرا کنید . وعده های غذائی را همانطور که از قبل برای شما برنامه ریزی شده است رعایت کنید. هیچوقت خوردن صبحانه را به امید آنکه در ناهار جبران خواهید کرد به تاخیر نیندازید. به یاد داشته باشید بدن شما موقعی انسولین را بهترمصرف می کند که در هر وعده، غذای کمتری مصرف کنید ولی تعداد وعده ها را افزایش دهید.

برنامه فعالیت بدنی روزمره خود را بطور مرتب انجام دهید و تمام احتیاطات لازم را حین ورزش بکار ببندید. قند خون خود را قبل و بعد ورزش آنگونه که پزشک دستور داده اندازه گیری کنید.

اگر مرض قند شما از نوع یک است درباره اینکه آیا وقتی قند خونتان بالاتر از 240 میلی گرم در دسی لیتر است ورزش کردن صلاح است یا نه با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای خود را آنگونه که توصیه شده ، به مقدار مناسب و در زمان مناسب مصرف کنید. قند خون خود را بطور منظم اندازه گیری کنید . برنامه منظمی را که توسط پزشک تعیین شده اجرا کنید. نتایج آزمایشات قند خون توسط خودتان را یادداشت کنید و الگوی قند خون های بالا را ملاحظه کنید.

اگر بیمار شده اید برنامه روز بماری را بکار ببندید. برای پیدا کردن مهارت بیشتر در چگونگی کنترل مرض قند خود به فرا گررفتن آموزش های لازم ادامه دهید

 

منبع: الو دکتر

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی