هیپرتروفی بطن چپ


تعریف

این بیماری ژنتیکی نسبتاً شایع است (یک درصد افراد جامعه). اختلال ژنتیکی در مبتلایان به این ‏بیماری منجر به افزایش ضخامت عضلات قلب می شود که مشخصه آن بوده و در ‏اکوکاردیوگرافی تشخیص داده می شود.


علائم و نشانه ها

 نشانه های نارسایی قلب شامل خستگی پذیری، تنگی ‏نفس ‏

‏۱) سابقه مرگ ناگهانی در اقوام نزدیک‏
۲) ثبت آریتمی بطنی در هولترمونیتورینگ ‏
‏۳) سابقه حملات سنکوپ در فرد مبتلا‏
‏۴) افزایش بسیار شدید ضخامت عضلات قلبی ‏
‏۵) افت فشارخون در هنگام تست ورزش ‏‎(treadmil)‎‏ ‏


علل و عوامل خطرساز

افزایش ضخامت عضلات قلب منجر به کوچک ‏شدن فضای حفره بطن چپ ودر نتیجه اختلال در عملکرد پمپ آن می شود .از طرفی تنگی آئورت شامل یک دوره نهفته طولانی است که طی آن تشدید پیشرونده انسداد خروجی بطن چپ منجر به تغییرات هیپرتروفیک در بطن چپ می‌شود


درمان بیماری

تعویض دریچه آئورت تنها درمان موثر برای بیماران دچار تنگی شدید و علامت‌دار دریچه آئورت است.در موارد بیعلامت تحت‌نظرگیری و پایش دقیق توصیه میشود.


پیشگیری

از دیر باز تا کنون از روش های متعددی جهت مطالعات قلبی استفاده شده است که مهمترین آنها شامل رادیوگرافی ، الکتروکاردیوگرافی ، اکوکاردیوگرافی و MRI بوده است.. الکتروکاردیوگرافی نیز یکی دیگر از این روشها است که البته تغییرات در موج های الکتروکاردیوگرام به علت توده عضلانی بالا در ناحیه قفسه سینه ورزشکاران و وجود دامنه گسترده ای از الگوهای غیر طبیعی ECG با تمرینات استقامتی جای اشتباه زیاد بود. روش MRI روش معتبری است که برای مطالعات قلبی استفاده می‌شود. با وجود روش های پیشرفته هنوز تشخیص دقیق هیپرتروفی فیزیولوژیک از پاتولوژیک به علت همپوشانی یافته های مورفولوژیک بین قلب ورزشکار و قلب بیمار بسیار دشوار است.

 

منبع: الو دکتر

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی